Argentyńskie wina wkroczyły na międzynarodową scenę stosunkowo niedawno, robiąc ogromną furorę swoimi bogatymi, aksamitnymi andyjskimi Malbecami. Kraj ten jest obecnie piątym największym producentem wina na świecie, a pod względem konsumpcji wina Buenos Aires ustępuje jedynie Paryżowi.
Popularność Malbec to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Argentyna ma bogatą historię winiarstwa sięgającą czasów kolonialnych. Jest domem dla kilku znaczących regionów winiarskich, z których każdy ma odrębny charakter, oraz tysięcy winiarni, z których każda ma smak, którym warto się podzielić.
Historia wina w Argentynie
Pierwsze sadzonki winorośli zostały przywiezione do Argentyny, aby służyć jako Krew Chrystusa podczas mszy. Uprawa winorośli nie była tradycyjną częścią południowoamerykańskiego rolnictwa. Przybyła przez Ocean Atlantycki w ogromnych ładowniach hiszpańskich statków i została odziedziczona wraz z językiem hiszpańskim, ospą i wieloma innymi przekleństwami i błogosławieństwami. Ojciec Cedrón podobno zasadził pierwsze argentyńskie winnice w 1556 roku, a na przełomie wieków winorośl była uprawiana w hiszpańskich osadach na całym terytorium dzisiejszej Argentyny.
Dorastając w gorącym i suchym klimacie, wczesne winorośle w Ameryce Południowej szybko zaczęły produkować wyraźnie argentyńskie winogrona. Criolla, nazwa używana dla odmiany winogron pochodzenia hiszpańskiego, stanowiła trzon produkcji wina przez około 300 lat po przybyciu Hiszpanów. Krzyżowanie tych pierwszych odmian Criolla doprowadziło do powstania pierwszych rodzimych winogron południowoamerykańskich. Dziś Torrontés i jego 3 odmiany (Riojano, Sanjuanino i Mendocino) są najlepszym przykładem rodzimych argentyńskich winogron.
Na początku XIX wieku imperium kolonialne Hiszpanii zaczęło się rozpadać - Argentyna uzyskała niepodległość, a niestabilność polityczna doprowadziła do nowej fali europejskich imigrantów przybywających na kontynent. Przyniosło to przemysł i nowe techniki do Argentyny, rozpoczynając produkcję wina na większą skalę. Gdy argentyński rząd zaczął doceniać znaczenie uprawy winorośli, wiele francuskich odmian zostało wprowadzonych przez inżyniera rolnictwa Michela Aimé Pougeta. Pojawiły się Merlot, Cabernet Sauvignon i najważniejszy Malbec. Wspaniale przystosowały się one do surowego terroir, rozszerzając gamę argentyńskich winogron poza odmiany Criolla.
Podczas gdy Argentyna produkowała ogromne ilości wina w XIX i XX wieku, było ono spożywane prawie wyłącznie przez Argentyńczyków. Dopiero za prezydentury Carlosa Menema w latach 90. kraj zaczął spoglądać na zewnątrz. Dzięki wskazówkom chilijskich sąsiadów Argentyna zaczęła wkraczać na światowy rynek. Jak widzimy, wyszło to całkiem nieźle - świat pokochał ich Malbec.
Regiony Argentyny i ich winogrona
Wielu winiarzy podchodzi do swojego rzemiosła z założeniem, że wino jest zasadniczo przewodnikiem, wyrazem terroir, w którym uprawiane są winogrona. To właśnie sprawia, że argentyńskie wino jest tak charakterystyczne dla starego świata, oferując nowe podejście do znanych winogron.
Argentyńskie regiony winiarskie są wyjątkowo suche w porównaniu do tych w Europie, gdzie suche gleby są ogólnie uważane za niekorzystne. Inne czynniki przyczyniające się do uroku argentyńskiego wina to pustynny klimat, duże wysokości i dobrze przepuszczalne gleby, które powodują, że winorośl jest zawsze lekko spragniona. Argentyńscy producenci wina idą o krok dalej, stosując staromodne systemy nawadniania, aby ograniczyć ilość wody dostarczanej winorośli.
Chociaż idea "niekorzystnej" gleby budzi pewne negatywne skojarzenia, ma ona pewne zaskakujące zalety. Argentyńskie winnice mają mniej problemów ze szkodnikami i chorobami ze względu na suchy klimat. Co ważniejsze, spieczone winorośle produkują mniej liści i wkładają więcej energii w wytwarzanie niezwykle skoncentrowanych owoców o niesamowicie bogatym smaku. Istnieje ogólna zasada dotycząca Argentyny: im bardziej ekstremalny klimat, tym mocniejsze i bardziej złożone wino.
Mendoza
Region Mendoza, po argentyńskiej stronie wysokich Andów, jest bijącym sercem produkcji wina w kraju. Wytwarza się tu około trzech czwartych całego wina w Argentynie i jest to zdecydowanie najważniejszy region pod względem przemysłowym i kulturowym. Producenci wina w Mendozie stoją przed bardzo specyficznymi wyzwaniami ze względu na ekstremalny klimat. Na przykład, niektóre winnice są zmuszone do rozstawiania siatek nad swoimi winnicami, aby złapać grad, zanim uszkodzi winorośl. W ciągu dnia jest sucho i upalnie - aby złagodzić upał, winorośl sadzi się na większych wysokościach.
W Mendozie znajduje się ponad 1000 winiarni, więc może być trudno wybrać, gdzie się udać, aby posmakować klasycznego argentyńskiego wina. Na szczęście w Mendozie istnieje kilka odrębnych podregionów, które pozwalają zawęzić wybór.
Niektóre z najbardziej znanych argentyńskich win produkowane są w Dolina Uco. Jest to fantastyczny region dla Malbec i produkuje jedne z najlepszych win Chardonnay i Torrentés w Mendozie. Dolina Uco wyróżnia się wysoko położonymi winnicami, położonymi nieco powyżej tych w Maipu i Lujan de Cuyo, do 1200 metrów nad poziomem morza. Gleba w dolinie Uco jest stale kamienista i piaszczysta, osadzona na bazie gliny i skał. Rezultatem tego trudnego terroir jest wyższa kwasowość i wyjątkowo dobrze starzejące się wina.
Jeśli chodzi o to, czego warto spróbować, aby poczuć smak doliny Uco: The Zuccardi jest tu obecna od lat sześćdziesiątych XX wieku i produkuje niezwykle bogaty Malbec jak również doskonałe Chardonnay. El Enemigo byłby również doskonałym wyborem winiarnia. Produkują jedno z najlepszych argentyńskich Chardonnays konsekwentnie oceniane na 90+, a także szereg francuskich odmian, z których wiele spotyka się w tej oszałamiającej czerwonej mieszance mieszanka. Trudno się pomylić z tymi selekcjami, wszystkie zapewniają wzorowy smak tego, co Dolina Uco ma do zaoferowania.
The Lujan De Cuyo położony jest po północnej stronie rzeki Mendoza, w deszczowym cieniu Andów. Słoneczne dni pod intensywnym blaskiem pustynnego słońca, po których następują noce chłodzone górskimi wiatrami, skutkują odpornymi winogronami o grubej skórce. Z winnicami posadzonymi na wysokości do 1000 metrów nad poziomem morza, jest to region zdefiniowany przez Andy. Winorośl uprawiana jest głównie na glebach aluwialnych, wymywanych przez wieki przez rzeki zasilane górskimi wodami roztopowymi.
Lujan jest miejscem, z którego pochodzi wiele najbardziej znanych argentyńskich marek, w tym Bodega Septima, Cheval des Andes i znana na całym świecie Catena Zapata. Aby posmakować klasycznego argentyńskiego Malbeca, warto wybrać się właśnie do tej winiarni. Winorośle w Lujan są stosunkowo mało wydajne, więc owoce są niezwykle skoncentrowane i intensywne w smaku. Ich Malbec Argentino nie ma sobie równych i jest regularnie oceniany na 95+.
Maipu jest domem dla jednych z najstarszych winorośli i najbardziej znanych winiarni w Argentynie. Winnice są sadzone na ogromnych, płaskich równinach, które rozciągają się u podnóża Andów, w dorzeczu rzeki Mendoza. Pogórze Maipu jest nieco cieplejsze niż sąsiedni region Luhan De Cuyo. Winnice znajdują się na niższych wysokościach niż w innych podregionach Mendozy, na wysokości około 800 metrów nad poziomem morza. Około 70% winnic przeznaczonych jest na wina czerwone, przy czym Malbec i Cabernet Sauvignon są niezwykle popularne. Gleba jest tu kamienista i piaszczysta, a wymagające warunki dają wina o głębokich, żywych kolorach i intensywnych ciemnych owocach.
Salta
Przesuwając się dalej na północ, można znaleźć region Salta, w którym znajdują się jedne z najwyżej położonych winnic na świecie. Na wysokości do 3000 metrów nad poziomem morza, winorośle Salta doświadczają ekstremalnych warunków pogodowych. Większość argentyńskich regionów uprawy winorośli boryka się z klimatem pustynnym, z upalnymi dniami i chłodnymi nocami, ale tutaj, w Salta, wahania temperatury są jeszcze bardziej drastyczne. Gleba jest piaszczysta, sucha i dobrze przepuszczalna - wszystkie te wyzwania składają się na winogrona o grubszej skórce i wyjątkowo mocne wino.
Malbec jest tutaj mniej dominujący i choć nadal jest liderem, winnice Salta zawierają stosunkowo równomierną mieszankę Malbec, Cabernet Sauvignon i Torrentés. Produkcja wina odbywa się głównie w podregionie Cafayate, gdzie kwitnie Torrontes Riojana, produkując rześkie i niezwykle złożone białe wina. Aby skosztować wytrawnego górskiego wina z Salty, spróbuj San Pedro de Yacochuya jest to mieszanka Malbec i Cabernet Sauvignon niezaprzeczalnie mocny, z licznymi ocenami 90+, pełen ciemnych owoców i argentyńskiego charakteru.
Patagonia
Patagonia to młody region na południu Argentyny, nowa granica produkcji wina. Uprawy koncentrują się w dwóch podregionach, Neuquen i Rio Negro. Pomimo tego, że Patagonia jest górzysta, winnice znajdują się na stosunkowo niewielkiej wysokości, a terroir jest kształtowany bardziej przez rzeki niż góry. Kamieniste, luźne gleby dobrze odprowadzają wodę, dzięki czemu plantatorzy mogą znacznie kontrolować jej pobór.
Klimat Patagonii jest również znacznie chłodniejszy niż w regionach centralnych i północnych, co pozwala na uzyskanie win o bardziej europejskim smaku. Malbec jest produkowany masowo, ale co zaskakujące, to Pinot Noir, winogrono o reputacji zmagającego się z trudniejszymi warunkami, stało się znakiem rozpoznawczym Patagonii.Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego argentyńskie wina są tak wyjątkowe i pożądane na całym świecie, sprawdź pełną ofertę w 8Wines i zacznij degustować to, co Ameryka Południowa ma najlepszego do zaoferowania.
Excellent choice and prompt delivery perfectly packages , I could not recommend 8 wines more highly.